Jdi na obsah Jdi na menu
 


ovládání záznamníku

20. 6. 2018

Pro ty, kterým slovo "opakovač" nic neříká:

Opakovač je zařízení umožňující záznam a následné zopakování vzkazu. Pokud je umístěn na "rádiově výhodné" kótě, může zprostředkovat spojení na dlouhé vzdálenosti mezi stanicemi, které by se vzájemně neslyšely. Stačí, když se obě stanice dovolají na opakovač. Ten nahraje vzkaz první stanice a zopakuje ho. Tím ho uslyší i druhá stanice (a samozřejmě i ta první). Stejným způsobem odpoví druhá stanice a její vzkaz si poslechne stanice první, a tak dále.

Ovládání opakovače:

 

Opakovač má dva režimy, volené selektivní volbou DTMF:

 

1248 - Touto DTMF volbou opakovač přejde do řežimu známých opakovačů typu "Faltus", kdy na začátku relace očekává DTMF tón * a na konci #. Relaci ohraničenou těmito dvěma tóny přehraje. Toto dělá maximálně 21krát. Poté se deaktivuje, což oznámí zapípáním. Opětovnou aktivací pomocí DTMF kódu 1248 se znovu spustí v tomto režimu. Režim "Faltus" je vhodný hlavně při vyšší úrovni rušení, kdy nevyhovuje provoz pomocí úrovně SQL.

 

1249 - Přepne opakovač do režimu klasického opakovače, řízeného úrovní SQL. Vždy, když jakýkoliv signál otevře squelch stanice, je tento signál zaznamenán a po jeho ukončení (SQL se uzavře) je přehrán. To znamená, že má - li signál více, než 20 sekund, přehrávání začne až po jeho skutečném ukončení, ale je přehráno pouze 20 sekund. I v tomto módu je dostupných 21 relací a poté je ukončení oznámeno pípnutím. Obnovení provozu se vyvolá opět DTMF kódem 1249.

 

Přechod mezi režimy je možný pomocí DTMF kódu 0 na bezprostředním začátku relace, následovaným kódem požadovaného režimu. Proto je ideální na stoprocentní jistotu používat např. DTMF kód 01249, kdy dojde před aktivací i k restartu ovládací logiky.

Parametry opakovače:

 

Aktivace mód SQL: DTMF 1249 - klasický opakovač

Aktivace mód DTMF: DTMF 1248 - Faltus

Typ radiostanice: Danita 240FM

Výstupní výkon: 4W

Anténa: GP 1/2 President

Kapacita audiopaměti: 20s

Řízení: Mikrokontrolér PIC16F628A

Zálohování napájení: 45Ah

WW lokátor: JO60XR

Výška antény nad zemí: 18m

Anténní svod: RGC54

Frekvence / kanál CB: 27.255 / CH23 (FM)

Nadmořská výška antény: cca 721m nad mořem

 

Provozní náklady a prostor na stožáru mi hradí (zatím nikdo). Moc děkuji.

 


 

Budu rád, když mi dáte vědět, pokud se na opakovač dovoláte. Můžete psát na naklerov@volny.cz

Seznam funkčních míst: https://naklerov.estranky.cz/clanky/cb-opakovac---kanal-23/seznam-funkcnich-mist---kdo-se-dovolal-na-zaznamnik.html